první dáma 

Ve středu 6. září 2017 proběhla na střelnici Skalka překvapivá událost. V rámci návštěvy prezidenta republiky pana Miloše Zemana v Moravskoslezském kraji byl program jeho manželky, paní Ivany Zemanové, doplněn velmi netradičně – o ostré střelby.

 Policie České republiky nabídla první dámě možnost vyzkoušet si zbraně, které má k dispozici, a to přímo „v terénu“, který využívá k výcviku svých příslušníků. Spolu s doprovodem představitelů krajského a městského ředitelství PČR tak střelnice zažila návštěvu, kterou její historie nepamatuje.

 Policisté předvedli celou škálu služebních zbraní, které jsou systemizovány pro její útvary, a to od pistolí vz. 75 přes samopal Heckler & Koch MP5, vše ráže 9x19 mm až po MP7, který používá munici 4,6x30 mm. Příležitost si nenechali ujít zástupci České zbrojovky Uherský Brod, kteří vzácné návštěvě nabídli možnost vystřelit si z jejich téměř kompletního souboru zbraní pro služební účely: CZ 75 SP-01 Shadow i její nové verze Shadow 2, útočné pušky CZ 806 BREN 2, samopalu CZ SCORPION EVO3 A1 a dalších zbraní, které splňují i ty nejpřísnější podmínky výběrových řízení ozbrojených složek celého světa.

 Pro některé přítomné bylo překvapením, že paní Ivana si vyzkoušela všechny zbraně a zejména to, že střílela velmi dobře a bylo vidět, že jak střelba, tak manipulace se zbraněmi jí vůbec není cizí – z mnoha projevů prezidenta republiky víme, že je držitelkou zbrojního průkazu a vlastní několik zbraní. Pan prezident je také známým kritikem směrnice EK, vedoucí k odzbrojování prověřených a evidovaných držitelů zbraní, proto tato návštěva všem členům SSK Poruba udělala radost, byť se o ní dozvěděli post-factum.

 V rámci těchto zpráv nebylo od věci si také vyslechnout, že velmi dobře střílely i příslušnice PČR z jejího doprovodu, což zakládá dobrý pocit, že po letech podceňování střeleckého výcviku policistů dochází k příznivému obratu. A střelnice Skalka se těší, že bude svědkem nejen podobných návštěv, ale také místem přípravy policejních složek k udržení bezpečnosti naší republiky.