SSK Poruba, Skalka pořádá 2.února 2019 

9. ročník odstřelovačské soutěže

Memoriál Vasilije Zajceva - zimní

propozice zde

 

V sobotu 3. února 2018 proběhl na střelnici Sportovně střeleckého klubu Poruba, Skalka 8. ročník střelecké soutěže odstřelovačů "Memoriál Vasilije Zajceva." Záštitu převzali honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník a starosta městského obvodu Poruba pan Petr Mihálik.

Soutěž byla pořádána za teploty -1°C, tedy za podmínek, které se vůbec neblížily pravé ruské zimě. Slavnostního nástupu se zúčastnilo na šedesát střelců, rozhodčích, organizátorů a rodinných příslušníků. Soutěž byla organizována ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, městský obvod Poruba připravil medailistům věcné ceny.

Osmý ročník soutěže připomenul 75. výročí porážky německých fašistických vojsk u Stalingradu, kde se odstřelovač Vasilij Grigorijevič Zajcev zapsal do historie jako asi nejslavnější a nejznámější odstřelovač v dějinách válek. Jak ve své úvodní řeči řekl honorární konzul, Vasilij Zajcev se stal příkladem dalším mladým vojákům, kteří díky střeleckému umění způsobili nepříteli vážné ztráty a povýšili přesnou střelbu s optikou na dodnes důležitý taktický a bojový prvek. A nebyli to jen muži, do odstřelovačských škol se hlásila celá řada dívek, které se později zapsaly do historie. Jejich osud byl slavný i tragický.

Honorární konzul za všechny připomenul Aliju Moldagulovu, statečnou dceru Kazachstánu, příslušnici 54. samostatné střelecké brigády 22. armády 2. pobaltského frontu. Na jejím kontě bylo 78 nepřátelských vojáků, když padla v boji 14. 1. 1944 ve věku osmnáct let. Posmrtně byla vyznamenána Zlatou hvězdou Hrdiny Sovětského svazu. Konzul informoval o tom, že na její počest bude od tohoto ročníku udělována Cena věčné paměti Aliji Moldagulovy nejlépe střílející dívce do 18 let. Cenu v podobě graficky ztvárněného talíře s kazašskými motivy a připomenutím významné události - světové výstavy v Astaně - věnoval mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Republiky Kazachstán v České republice pan Seržan Abdykarimov.

V kategorii „vzduchovkový odstřelovač“ měly děti možnost střílet z opakovací vzduchové pušky České zbrojovky Uherský Brod s dalekohledem a útočné pušky Sig Sauer švýcarské provenience opatřené kolimátorem, pochopitelně také ve vzduchové verzi. V kategorii malorážek bylo možno střílet vlastní zbraní, nebo ze zbraní poskytnutých klubem, také vesměs české výroby. Střelci z velkorážních zbraní museli být vybaveni vlastní puškou. Zde se objevilo několik modelů, vedle samonabíjecích SVD Dragunov, klonů české útočné pušky Sa58 také různé verze AR-15, které se ukázaly pro tuto soutěž jako nejvhodnější.

Střílelo se na terče, jejichž podoba byla již tradičně "odtajněna" při úvodním nástupu, opět nechyběly kývající se a běžící terče.

Úspěšný den byl zakončen vynikajícím vojenským gulášem.

Výsledky:

Vzduchová puška
1. Lefkovič Petr 98 bodů
2. Šubert Matěj 90 bodů
3. Mika Daniel 84 bodů.

Malorážní puška:
1. Šulej Jan 99 bodů
2. Ključiková Yveta 94 body
3. Exner Rostislav 93 body.

Velkorážní puška
1. Laban Jiří 117 bodů
2. Vyvijal David 113 bodů
3. Zedník Aleš 112 bodů.

Cenu Věčné paměti Aliji Moldagulovy získala Nicola Kamenová nástřelem 75 bodů.

 

Závod jednotlivců (odstřelovačů) ve střelbě z velkorážní pušky

V sobotu 26. srpna 2017 za organizační garance honorárního konzula Ruské federace v Ostravě pana Aleše Zedníka proběhl na Lazecké střelnici v Olomouci IV. ročník soutěže odstřelovačů „Memoriál Vasilije Zajceva – letní".

I tentokrát se soutěžilo v kategorii „sniper", byť někteří střelci měli zbraně, které se s odstřelovačskými speciály nemohly měřit. Střílelo se vždy deset ran na terče ve vzdálenosti 100, 200 a 300 metrů.

Již počtvrté zvítězil Petr Bláha z SSK Poruba-Skalka s puškou Sako TRG-22 nástřelem 287 bodů, druhý – též počtvrté – skončil Aleš Zedník ze stejného klubu s puškou ČZ 550 Predator s nástřelem 216 bodů, třetí byl František Luzar s SVD Dragunov a nástřelem 121 bodů. Martin Čečotka o jediný bod skončil na čtvrtém místě, další střelci získali na dobré umístění příliš málo bodů.

Medailisté obdrželi diplom a věcný dar od honorárního konzula a pozvání na zimní soutěž v roce 2018.

 

Soutěž se nese ve znamení porážky německých fašistických vojsk u Stalingradu, kde se odstřelovač Vasilij Grigorijevič Zajcev zapsal do historie jako jeden z nejúspěšnějších střelců.

V období od 10. listopadu do 17. prosince 1942 zlikvidoval 225 vojáků a důstojníků Wehrmachtu, z toho 11 odstřelovačů.

Tato soutěž je určena střelcům ze zbraní vybavených zaměřovacími dalekohledy. Střílí se na pevné i pohyblivé terče ze vzduchovek, malorážek i velkorážových zbraní. Zimní část se koná na naší 50m střelnici. Letní pak na střelnici 300m jen pro velkorážové zbraně.

Soutěž se připravuje ve spolupráci s Aktivními zálohami Armády České republiky, Klubem branné přípravy Palcát při pobočce Svazu důstojníků a praporčíků Armády České republiky Bohumín a Československou obcí legionářskou.

 

V sobotu 28. ledna 2017 proběhl na střelnici Sportovně střeleckého klubu Poruba-Skalka 7. ročník střelecké soutěže odstřelovačů "Memoriál Vasilije Zajceva." Organizačně akci zabezpečil Sportovně střelecký klub Ostrava-Poruba Skalka za vydatné pomoci Československé obce legionářské, jednoty Ostrava 1. Dary do soutěže věnoval městský obvod Ostrava-Poruba i město Volgograd. Záštitu převzal, spoluorganizátorem i soutěžícím byl honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník. Soutěž byla pořádána za teploty kolem -10°C, tedy za podmínek, které se alespoň trochu blížily pravé ruské zimě. Slavnostního nástupu se zúčastnilo na sedmdesát střelců , rozhodčích, organizátorů a rodinných příslušníků. ( Foto zde)

 

Sedmý ročník soutěže připomenul 74. výročí porážky německých fašistických vojsk u Stalingradu, kde se odstřelovač Vasilij Grigorijevič Zajcev zapsal do historie jako asi nejslavnější a nejznámější odstřelovač v dějinách lidských konfliktů. Jak ve své úvodní řeči řekl honorární konzul, je užitečné si tento příběh každoročně připomínat, připomínat nezdolnost ruských lidí a jejich ochotu bránit vlast i za cenu vlastního života a v neposlední řadě nezapomínat na to, co symbolizuje - v roce 1943 i dnes - slovo „Stalingrad“. 

 

V kategorii „vzduchovkový odstřelovač“ měly děti poprvé možnost střílet z kvalitní opakovací vzduchové pušky ČZUB s optikou, která umožňovala naprosto přesnou střelbu i na vzdálenost kolem dvaceti metrů. V kategorii malorážek bylo možno střílet vlastní zbraní, nebo ze zbraní poskytnutých klubem, také vesměs české výroby. Střelci z velkorážních zbraní museli být vybaveni vlastní puškou, zde se objevilo několik modelů, vedle samonabíjecích SVD Dragunov, různým způsobem "vyladěné" české útočné pušky Sa58 také modely Heckler&Koch 243, různé klony AR 15 a speciály Tikka T3.

 

Střílelo se na 50 metrů na terče s pěticentimetrovými figurkami, představujícími siluety „teroristů“, kteří se „kryjí rukojmími.“ Za zásah teroristy byly kladné body, za zásah rukojmího záporné. Dále následoval kývající se terč a nakonec pohyblivá "vpřed běžící figura“. Děti střílely na podobné terče, namísto běžící figury pak do padajících plechových figurek o výšce od 10 do 4 cm. Zajímavé bylo, že v této kategorii startoval slušný počet dívek ve věku 6 – 7 let, které projevily velký zájem právě o tuto poslední střeleckou disciplínu a po soutěži pokračovaly ve střelbě pro vlastní potěšení.

 

Podle předsedy porubského střeleckého klubu Petra Bláhy tento závod ukázal, jak za posledních pět let vzrostla úroveň přípravy ostatních střelců, jejich vybavení a příprava. Ze standardních zbraní opatřených levnou optikou se celá řada střelců propracovala k odstřelovačským speciálům a jejich taktická výstroj i pro zimní období je na zcela profesionální úrovni. V řadách aktivních záloh a členů střeleckých klubů nyní na Ostravsku působí zhruba dvě desítky střelců, jejichž výcvik a střelecké umění si pranic nezadají s úrovní armádních odstřelovačů.

 

Na závěr soutěže před rozdílením cen členové ČsOL přítomným dětem i dospělým připravili ukázku „souboje“ sovětského a německého odstřelovače v zimních podmínkách. Jejich výzbroj a výstroj byla zcela autentická, takže zejména děti ocenily možnost vidět vše zblízka a "naživo". Úspěšný den byl zakončen vynikajícím vojenským gulášem a podle mínění přítomných se s většinou bude možno opět setkat na osmém ročníku memoriálu.

 

Výsledky:

 

Vzduchová puška

1. Jan Mikulaj 109 bodů

2. Vojtěch Sedláček 107 bodů

3. Tobias Wengrzyn 101 bodů

Zvláštní cena pro nejlépe střílející dívku do 7 let Tereza Vaňková

 

Malorážní puška:

1. Marek Zemčák 110 bodů

2. Jan Sobkuljak 75 bodů

3. Petr Kuś 71 bodů

 

Velkorážní puška

1. Vojtěch Osmančík 122 bodů

2. Jiří Pavelka 119 bodů

3. David Vyvijal 116 bodů

V sobotu 9. února 2013 uspořádal Sportovně střelecký klub Ostrava - Poruba na střelnici Skalka třetí ročník střelecké soutěže odstřelovačů "Memoriál Vasilije Zajceva." Záštitu převzal, spoluorganizátorem i soutěžícím byl honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník. Soutěž byla pořádána na otevřené střelnici za teploty kolem -8°C, tedy za relativně příznivého počasí pro střelce v zimním období.

Třetí ročník soutěže se nesl ve znamení 70. výročí porážky německých fašistických vojsk u Stalingradu, kde se odstřelovač Vasilij Grigorijevič Zajcev zapsal do historie jako jeden z nejúspěšnějších střelců. V období od 10. listopadu do 17. prosince 1942 zlikvidoval 225 vojáků a důstojníků Wehrmachtu, z toho 11 odstřelovačů.

Soutěž byla připravena ve spolupráci s Aktivními zálohami Armády České republiky, Klubem branné přípravy Palcát při pobočce Svazu důstojníků a praporčíků Armády České republiky Bohumín a Československou obcí legionářskou. Zúčastnilo se jí čtyři destíky soutěžících a desítka čestných hostů v čele s náměstkem hejtmana MSK Ivanem Strachoněm, starostou městského obvodu Poruba Lumírem Palyzou a zástupcem ředitele Krajského vojenského velitelství v Ostravě pplk. Ivanem Hrvolem. Při příležitosti třetího ročníku soutěže obdrželi vybraní účastníci pamětní medaili, mezi vyznamenanými byl i honorární konzul.

Soutěž se pořádala ve třech kategoriích pro zbraně s optickými zaměřovači, každá z kategorií měla tři disciplíny - pevný terč s rozptýlenými kruhy, běžící figura a kývající se figura - s následujícími výsledky:
Vzduchovkový odstřelovač: 1. místo Otakar Staníček, 2. místo Damián Rzeszut, 3. místo Karel Bernatík.
Malorážkový odstřelovač: 1. misto Jiří Hanusek, 2. místo Michal Hejděnec, 3. místo Jan Solich.
Velkorážní odstřelovač: 1. místo Petr Bláha, 2. místo Aleš Zedník, 3. místo Petr Ircing.

Honorární konzul, obhajující stříbro z druhého ročníku, střílel z ruské samonabíjecí odstřelovačské pušky SVD Dragunov v nejmodernější verzi Tigr s optickým zaměřovačem PSO-1, další soutěžící používali speciální odstřelovačky PSL rumunské výroby nebo upravené útočné pušky na bázi Sa58 resp. AR-15. Vítěz střílel z opakovací odstřelovačské pušky Sakko, kdy hendikep pomalejší střelby na pohyblivé terče vyrovnal vynikajícím nástřelem u pevných terčů.