Vytisknout

II. ročník Memoriálu generála Mikuláše Končického opět s účastí členů SSK Poruba-Skalka.

V sobotu 9. září 2017 proběhl druhý ročník branné soutěže všestrannosti „Memoriál generálporučíka Ing. Mikuláše Končického“. Do soutěže se opět přihlásil dvoučlenný tým SSK Poruba-Skalka ve složení Petr Bláha a Aleš Zedník.

Pořadatelem byla Československá obec legionářská, tradičním organizačním garantem kpt. Jan Šimčík. Početná skupina soutěžících reprezentovala Aktivní zálohy, stejně hojně zastoupeny byly i různé věkové skupiny přátel branných sportů.

Po kritickém vyhodnocení prvního ročníku byla pravidla soutěže zjednodušena. Loňská plavba na kánoích po Olši plné jezů, o jejichž nástrahách se soutěžící dozvěděli na startu a posléze mnozí v ledové vodě, byla přes nechuť organizátorů (a k radosti účastníků) letos vynechána. Na střelnici ve Staré Bělé proto proběhl úvodní nástup, střelby z pistole CZ SP-01 Shadow a útočné pušky CZ 806 BREN S1, vyhodnocení čekalo účastníky na vrcholu Lysé hory, kam měli dorazit, soutěžíce o nejrychlejší čas výstupu.

Střelnice byla pečlivě připravena a organizační tým pod vedením pana Marcela Žurovce předvedl výkon hodný dobře namazaného stroje. Tato část soutěže proto měla velmi optimistickou náladu, takže k soutěžení se odhodlali i méně zkušení či „sváteční“ střelci. V kategorii „útočná puška“ se prosadil Petr Bláha, který k tomuto vítězství ještě přidal docela dobrou střelbu z pistole, takže ke zlaté medaili připojil ještě bronzovou za součet výsledků. Poté se účastníci museli přemístit na úpatí Lysé hory, odkud vyšli – vyběhli – na vrchol Lysé hory ve výšce 1323 m n. m. Zmíněné výsledky střeleb se dozvěděli teprve tam, stejně jako pořadí dosažení vrcholu.

Za slunného počasí, avšak spojeného se silným větrem, se na vrchol vydala zhruba dvacítka soutěžících, když druhá – stejně početná – polovina účastníků se spokojila pouze se střelbami a ostatním popřála šťastnou cestu bez úrazů.

Jako první na vrchol dorazila dvojice Petr Bláha a Aleš Zedník, která už jen součtem věku překonala ostatní skupiny. Teprve za zhruba čtvrthodinu po jejich dosažení cíle se na dohled Bezručovy chaty objevili další soutěžící, přestože pánové Bláha a Zedník zvolili delší trasu z protilehlého údolí, z místa zvaného Papežov a na rozdíl od ostatních nesli vojenskou výstroj, včetně zbraní. Dlužno podotknout, že jejich prvenství bylo dáno pravděpodobně tím, že vyrazili na výstup dvě a půl hodiny před ostatními, kteří společně vyrazili z malenovické strany. Bráno podle času pak na vrchol nejrychleji vyběhl Lukáš Gola za 1:03 hod., následovaný Markem Zemiokem s časem 1:10 hod., oba z pěší roty Aktivních záloh pplk. Josefa Otiska (KVV Ostrava). S odstupem dorazili i ostatní, včetně soutěžící rodiny s ročním dítětem, které obětavý tatínek donesl na rukou.

V příjemném prostředí Bezručovy chaty byly vyhodnoceny výsledky a předána ocenění nejlepším, kdy Petr Bláha získal ocenění dvě. Za svůj výkon obdržel pamětní medaili i Aleš Zedník. Zpáteční cesta proběhla v pochodovém rytmu, takže naše dvojice ubrala ze svého času „nahoru“ půlhodinu a do Papežova dorazila za dvě hodiny. Pohledem nazpět bylo konstatováno, že tým SSK Poruba-Skalka opět patřil k nosným subjektům memoriálu, proto při plánování příštího ročníku nebude sedět se založenýma rukama.